Sugestia

Zaczerpnięte z książki Leslie M LeCron Autohipnoza - techniki i zastosowanie w życiu codziennym.

Sugestia czyli czyjś wpływ na myśli, przekonania, zachowania drugiej osoby lub całej grupy. W skrócie z słownika polskiego...

Dodam że chodzi o autosugestie i opisuje tylko wyrywki które mnie zaciekawiły i uznałem za istotne dla mnie.


Sugestia nie może dotyczyć przeszłości i bezpośredniej teraźniejszości. Powinna określać bliską przyszłość.

Na przykładzie z książki "ból głowy":

Błędna autosugestia: Ból głowy zniknął - dlaczego jest to błędne? Jest to działanie wbrew rzeczywistości, ponieważ nie może on zniknąć od razu.

Właściwa autosugestia:

- Ból opuści moją głowę

- Ból wkrótce ustąpi

- Zaraz poczuję się dobrze

Takie sugestie działają ponieważ dają naszej podświadomości czas na przyzwyczajenie się do tych myśli i sprawią, że się one urzeczywistnią.


Autosugestie można wypowiadać głośno lub w myślach (teoretycznie działa lepiej wypowiedziana głośno).


Podświadomość ma tendencję do urzeczywistniania każdego "wyprodukowanego" obrazu, często powtarzanego przez nasz myśli. Zależy to jednak od rodzaju używanej przez nas sugestii. Oto przykład ...

Pod koniec dnia jesteś zmęczony i chcesz ten stan zmienić, stosując sugestie. Kiedy zasugerujesz sobie, że zaraz poczujesz się wypoczęty, powinieneś przyjąć w duchu odpowiednią postawę:

Oto "tryskasz radością i zdrowiem". Wyobraź sobie, na przykład, jak grasz w piłkę, koszykówkę, tenisa lub uprawiasz jakiś inny sport albo energicznie, wymachując rękami i oddychając głęboko, biegniesz dookoła bloku. Zatrzymaj tę myśl na trzy, cztery minuty. Takie sugestie mogą nam pomóc szybko przezwyciężyć stan zmęczenia. Wewnętrzny obraz powinien zawsze przedstawiać sytuację, w jakiej chciałbyś się znaleźć.


Tak, tak proszę państwa Marcin Mazur Magrana tego dokonał, wprowadził nam wszystkim giełdę oraz parytet abyśmy mogli cieszyć się wolnością i uczciwym wynagrodzeniem za naszą pracę. Mamy też łatwy i racjonalny system podatkowy i realny wpływ na nasze otoczenie. -----To taka moja fantazja nie trzeba tego brać na poważnie 😛

Kiedy chcemy coś osiągnąć , nasza podświadomość musi zaakceptować nasze wyobrażenie, inaczej sugestia nie będzie działała, niezależnie od tego, jak bardzo będziemy sobie tego życzyli. Jeśli sugestia będzie miała formę przyzwolenia, a mimo to nie będzie wykazywała żadnego działania, dobrze jest sformułować ją jako rozkaz.

Z tymi sugestiami to tak trochę jak z książki Brian Tracy Zmień myślenie a zmienisz swoje życie czy tam z książki Bądź mądrzejszy. W sensie sugestie na zasadzie fiszek do przeczytania, skupianiu się na tekście aby wpisało się w podświadomość, następnie zamykamy oczy bierzemy głęboki oddech i powtarzamy afirmację pięć razy. Wyobrażaj sobie swój cel, jakby już był osiągnięty. Zobacz go, poczuj go. A następnie otwórz oczy, rozluźnij się, zrób głęboki wydech i przeczytaj kolejną fiszkę.